DİJİTAL GÜVENLİK

Dijital Güvenlik

Dijital Güvenlik, internete bağlı olan sistemlerin yazılımının, donanımının ve depolanan verilerinin dijital saldırılara karşı korunmasıdır. Bilgisayar sistemlerinde güvenlik hem fiziksel hem dijital güvenliği ifade eder. İşletmeler tarafından alınan dijital güvenlik önlemleri veri merkezlerine ve ağa bağlı bütün cihazlara yetkisiz erişimleri önlemeye yöneliktir. Verilerin gizliliğini, bütünlüğünü ve kullanılabilirliğini korumak için tasarlanmış olan bilgi güvenliği, bir Dijital Güvenlik alt kümesidir.

İstatistiklere göre dünya üzerinde günde 700.000 unique siber atak gerçekleşmektedir. Son yıllarda oldukça fazla tekrar eden siber saldırılar, birçok kişi ve kurumu büyük miktarda zarara uğratmıştır. Dijital dünyada gerekli önlemler alınmadığı taktirde bu saldırılara karşı savunmasız ve açık hedef haline gelmiş olursunuz. Bu noktada hızla büyüyen teknoloji ile beraber Dijital Güvenlik içerisinde sunulan çözümler; kişiler ve kurumlar için hayati önem arz etmektedir.34.jpeg

Dijital Güvenliğin en sorunlu unsurlarından biri, güvenlik risklerinin ve tehditlerin sürekli gelişen doğasıdır. Procenne, dijital dünyadaki güvenliğinizi sağlamak için kurulmuş bir Ar-Ge firmasıdır.


Dijital Güvenlik Neden Önemlidir?

Dijital dünyadaki varlıklarımız yani verilerimiz bu noktada bilinçlenilmesi gereken asıl unsurdur. Dijital dünyada ki verilerin güvenliğini sağlamamak; günlük yaşantımızda hayati ihtiyaçlarımızı, sırlarımızı, kimlik bilgilerimizi, varlıklarımızı ve bunun gibi kişisel kazançlarımızı hiç tanımadığımız iyi veya kötü niyetli insanlarla paylaşmak, evimizin kapısını açık bırakmak, aracımızı kilitlemeden sokak ortasında bırakmak gibi somut güvenliğe dair gereklilikleri yapmamak ile eşdeğerdir. Dolayısıyla Dijital Güvenlik ilerleyen teknolojideki dönüşüm süreciyle birlikte yaşam sigortası kadar önemli, gereklilikleri yerine getirilmesi gereken bir unsur halini almıştır. Önlemler alınmadığı takdirde sadece kişisel zararlar değil, toplum olarak büyük zararlarla karşılaşmak teknolojinin yanında getirdiği akıllı sistemlerle kaçınılmaz bir hal alıyor. Bu konuyla ilgili örnek vermek gerekirse yakın geçmişte Manhattan’da trafik ışıkları hacklenmiş ve birçok araç kazaya karışmıştır. Dijital dönüşüm sürecini güvenli kılmak kamu ve kurumları olabilecek büyük felaketlere karşı korumak ve bilinçlendirmek, günümüzden geleceğe sağlıklı, güvenilir, korunaklı bir yol çizmek için Procenne sizlerle.

Dijital Güvenlik Neleri Önleyebilir?

Başlıca veri ihlalleri, kimlik hırsızlıkları, e-imza, e-fatura altyapılarındaki dolandırıcılıklar, dosya/disk güvenlik ihlalleri, ödeme sistemlerindeki ihlaller, IoT ihlalleri, fidye yazılımı saldırıları gibi Dijital Dünyadaki güncel trendlerde yaşanabilecek olası ihlalleri önlemenin yanı sıra risk yönetimine de yardımcı olur.